Kakla sāpes
4. novembris, 2016 pl. 9:59
Kakla sāpes ir vienas no visbiežāk sastopamajām sūdzībām - kā saaukstēšanās un gripas gadījumos, tā pie nopietnākām saslimšanām. Kakls ir viena no galvenajām elpceļu daļām, kas ir atbildīga par dzīvībai svarīgām funkcijām, un kas nodrošina gaisa plūsmu uz plaušām un atpakaļ. Gaisa plūsma, ejot caur kaklu un saskaroties ar gļotādu, tiek samitrināta un uzsildīta, kā arī notiek attīrīšana no gaisa daļiņām, t.sk. no slimību izraisošiem mikroorganismiem un alergēniem. Vairāki nelabvēlīgi faktori var viegli izjaukt kakla gļotādas funkcionālo aktivitāti un mitruma līmeni, tādējādi bojājot to.
Kakla sāpes var būt saistītas ar „sausu kaklu”, kas bieži rodas no silta un sausa gaisa ieelpošanas apkures sezonas laikā. Ilgstoša sausa gaisa ieelpošana izraisa aizdegunes gļotādas mitruma izzušanu. Kad aizdegunes gļotāda zaudē mitrumu, tā kļūst jutīgāka un mazāk pasargāta pret dažādām infekcijas slimībām. Cits sausa kakla iemesls var būt liela slodze uz balss saitēm ilgstošas vai skaļas runāšanas vai dziedāšanas rezultātā, kā arī elpceļu kairinājums, piemēram, smēķēšana vai putekļaina gaisa ieelpošana utt. Dažādi farmakoloģiskie preparāti (piem. asinsvadus sašaurinošie preparāti, ko plaši izmanto iesnu gadījumā, vietējās antibiotikas, hormonālie preparāti) var izjaukt aizdegunes gļotādas sarežģīto funkcionēšanas mehānismu. Sausa kakla stāvoklim var sekot kairinājuma un dedzināšanas sajūta, kā arī sāpes rīšanas procesā.
Pirmo simptomu - skrāpēšanās sajūtas kaklā cēloņi var būt gan sausais gaiss, gan dažādas alerģijas, tomēr visbiežākais kakla iekaisuma cēlonis ir dažādas infekcijas. Infekcijas var izraisīt dažādi cēloņi, taču visbiežāk vainojami ir dažādi vīrusi, baktērijas, sēnītes un mehāniskas traumas. Ja cilvēka organisms ir garīgi, vai fiziski novājināts, cilvēks ir sakarsis, vai nosalis, tad tas vairs nespēj pretoties vīrusiem, tie ņem virsroku, kļūst aktīvi un izraisa iekaisumu. Visbiežāk iekaisumu izraisa vīrusi un baktērijas, kas atrodas mutes dobumā. Cilvēka organismā visu laiku dzīvo dažādi mikroorganismi, tikai tie nav aktīvi. Iekaisuma izraisītāji par būt arī vīrusi un baktērijas no apkārtējās vides, kas visbiežāk no cita inficēta cilvēka vīrusi pārnāk pilieninfekcijas ceļā, piemēram, kādam nošķaudoties.
Lai gan kakla sāpes liecina par to, ka organisms cīnās pret slimību, deguna un rīkles gļotādai veidojot aizsargbarjeru, kakla sāpes rada diskomfortu un var izraisīt nopietnākas hroniskas slimības.
Visbiežākie kakla iekaisuma un tā izraisīto kakla sāpju cēloņi ir sekojoši:
- vīrusi (piem. adenovīruss un rinovīruss).
- baktērijas (piem. streptokoki un stafilokoki izraisa smagāku kakla iekaisumu, radot paaugstinātu ķermeņa temperatūru un kakla sāpes).
- difterija (difterija ir ļoti bīstama slimība, kas parasti skar mandeles, un tai raksturīgs liels organisma vājums).
- sēnīšu infekcijas (tām raksturīgs balts mutes dobuma gļotādu aplikums).
- kuņģa – barības vada atvilnis (tam raksturīgs kuņģa skābes izraisīts kakla gļotādas kairinājums, var izraisīt durošas sāpes kaklā, kasīšanās un kairinājuma sajūtu).
Kakla sāpju veidi
Vidēji kakla sāpes ilgst no 3 - 7 dienām un parasti tās pavada klepus. Pēc ilguma izšķirams akūtas un hroniskas kakla sāpes. Akūts kakla sāpes parasti ir vīrusa infekcijas izraisītas un ilgst līdz trim nedēļām, taču hroniskas sāpes ir tās, kas ilgst vairāk par 8 nedēļām. Pētījumi liecina, ka savlaicīgi uzsākot kakla sāpju ārstēšanu 85% pacientu pēc nedēļas vairs neizjūt nevienu no kakla sāpju simptomiem.
Rīkles gļotādas iekaisums (faringīts). Šis ir bieži sastopams rīkles gļotādas iekaisums, ko galvenokārt izraisa infekcija. Tā parasti ir saistīta ar apgrūtinātu, sāpīgu norīšanu. Īpašs infekcijas paveids ir retāk sastopamā sānu valnīšu angīna, kas galvenokārt skar par sānu valnīšiem dēvētos limfvadus.
Balss saišu vai balsenes iekaisums (laringīts). Balsenes iekaisuma gadījumā iekaist balss saites, ko galvenokārt izraisa vīrusi vai baktērijas. Balsenes iekaisuma simptomi ir izteikta kņudoņa kaklā vai nemitīgs klepus, pastiprināta krēpu veidošanās un bieži vien arī aizsmakums, kas var pārtapt pilnīgā balss zudumā.
Mandeļu iekaisums (tonsilārā angīna vai tonsilīts). Angīna ir strutains aukslēju mandeļu iekaisums, ko galvenokārt izraisa bakteriāla infekcija. Uz pietūkušajām un piesārtušajām aukslēju mandelēm parādās punktveidīgi, dzeltenbalti strutu aplikumi. Ja mandeles jau ir izrautas, var veidoties tā saucamā sānu valnīšu angīna. Angīna parasti sākas ar spēju drudzi, galvassāpēm un apgrūtinātu norīšanu. Angīnu ir jāārstē, jo citādi tā var viegli izraisīt smagas sekas, piemēram, sirds vārstuļu bojājumus.
Kakla sāpju stadijas
Kakla sāpju izraisītāji var būt dažādi. Neraugoties uz to, speciālisti izdala četras kakla sāpju attīstības stadijas, no kurām pirmo pat vēl nevar uzskatīt par sāpēm. Atkarībā no stadijas, jāpielieto atšķirīgas ārstniecības metodes.
Pirmā stadija – skrāpēšanas stadija (ilgst ~24 stundas). Sāpes vēl nav jūtamas, bet saslimušais jūt kaklā kņudēšanu, skrāpēšanos, sausuma sajūtu, kā arī var būt apgrūtināta rīšana. Šajā stadijā iekaisuma izraisītāji (vīrusi, baktērijas, sēnītes) nosēžas uz kakla gļotādas un sāk strauji vairoties. Attiecīgi arī reaģē organisma imūnsistēma – rīkles gala mazie asinsvadi paplašinās, radot apsārtumu, lai ļautu aizsargšūnām piekļūt inficētajai vietai. Ja organisms nav novājināts vai arī infekcijas ierosinātājs nav pārāk spēcīgs, iekaisums beidzās bez īpašas ārstēšanas. Kakla sāpes pirmajā stadijā parasti neprasa speciālu ārstēšanu un zāļu dzeršanu. Vairumā gadījumu organisma imūnsistēma pati tiek galā ar infekciju un līdz otrajai – sāpju stadijai, saslimušais nemaz nenonāk. Tomēr, ja organisma aizsargspējas ir nepietiekošas vai iekaisuma izraisītājs ir ļoti spēcīgs, seko nākošā kakla sāpju stadija.
Otrā stadija - sāpju stadija (Ilgst ~ 48h). Galvenie simptomi ir sāpes un sāpīga siekalu rīšana. Īsā laikā strauji aug slimības izraisītāju skaits un to jau ir izteikti daudz. Slimību izraisītāji un to toksīni tieši bojā gļotādas šūnas un rīkles gļotādā ir izveidojušās mikro čūlas, kas radušās agresīvajiem slimības izraisītājiem cīnoties ar organisma aizsargspējām. Kad toksīni ir nonākuši līdz nervu galiem (receptoriem), parādās sāpes – organisma signāls, ka iekaisuma process paplašinās. Ja organisma aizsargspējas ir pietiekamas, tiek uzveiktas baktērijas, vīrusi un sēnītes un pacients sāk izveseļoties. Bet, ja imunitāte nav tik spēcīga, seko nākamā kakla sāpju stadija.
Trešā stadija – aplikuma stadija (Ilgst ~ 72h). Iekaisuma process turpinās un agresīvie slimības izraisītāji turpina vairoties. Gļotādā veidojas vēl lielākas čūlas. Ieskatoties kaklā, rīkles galā redzams dažādas krāsas aplikums (krāsa ir atkarīga no izraisītāja) - tas nozīmē, ka organisms jau ir attiecīgi reaģējis. Parādās strutas – sabrukuši audi. Pārējie simptomi ir līdzīgi kā otrajā kakla sāpju stadijā, taču, ja šie sabrukušie audi nonāk asinsvados, tad izteikti var paaugstināties ķermeņa temperatūra.
Ceturtā stadija – reģenerācijas stadija (Ilgst ~ 24-48h). Šajā stadijā slimības simptomi nav izteikti. Noris atveseļošanās process, bet gļotāda vēl nav pilnīgi vesela, tai var būt nedaudz izmainīta krāsa (rīkles gals izskatās aveņu sārts). Gļotāda ir ļoti viegli ievainojama un vēl neveic pilnībā visas funkcijas, tādēļ tā prasa īpašu aprūpi. Kakls ir nedaudz apsārtis, jūtama viegla kņudēšana. Šeit būtiski parūpēties par imunitātes atjaunošanu, lietojot pilnvērtīgu uzturu un, ja nepieciešams, papildus izvēlēties arī kādus imunitāti stiprinošus dabīgo vielu preparātus.
Kakla sāpju ārstēšana
Lai ārstētu kakla sāpes, ir svarīgi saprast fizisku sāpju būtību un nozīmi. Sāpes parasti ir veids, kā organisms ziņo par taukaudu, saistaudu, muskuļu, kaulu utt. bojājumu. Sāpes ir tikai signāls, ka ir parādījusies slimība vai trauma, kas jāārstē, taču pašas par sevi samērā reti kad ir saslimšana, kam jāpievērš uzmanība. Sāpju gadījumā vienmēr ir svarīgi likvidēt sāpju cēloni nevis likvidēt pašas sāpes, jo pretējā gadījumā sāpju cēlonis, ja tikai organisma imūnsistēma pati to nelikvidēs, atkal un atkal liks sevi manīt, radot arī dažādu pakāpju komplikācijas. Kakla sāpes nav izņēmums. To iemesls ir infekcija, kas traumē kakla gļotādas audus, radot tik pazīstamo niezi un sāpju sajūtu. Kamēr infekcija netiek likvidēta, tā rada aizvien jaunus un jaunus gļotādas bojājumus, līdz ar to sāpes un kasīšanās sajūta kaklā nerimstas. Galvenais ārstēšanas uzdevums ir pēc iespējas ātrāk apturēt iekaisumu. Kakla sāpes iedalāmas četrās stadijās, un katrā no tām izmantojamas atšķirīgas ārstēšanas metodes.
Kakla sāpju ārstēšana pirmajā stadijā. Pirmajā stadijā, kas izpaužas kā kņudēšana un skrāpēšana, būtiski apturēt iekaisuma attīstību, mazināt tūsku, mazināt slimības izraisītāju spēju vairoties, mitrināt rīkles gļotādu un spēcināt lokālo imunitāti. Tāpēc šajā stadijā ieteicams kaklu skalot, izmantojot 30-40°C siltu tēju (piem. kliņģerīšu vai kumelīšu). Pirmo simptomu novēršanai ļoti efektīvi darbojas arī preperāti, kuru sastāvā izmantotas kliņģerīšu un smiltsērkšķu eļļas. Tās pārklāj gļotādu, lokalizē slimību izraisītājus un kavē to tālāko izplatīšanos. Smiltsērkšķu eļļā esošajām vielām piemīt antibakteriālas un pretiekaisuma īpašības, kā rezultātā mazinās iekaisums un skrāpēšanās sajūta. Arī kliņģerīšu eļļai piemīt izteikta pretiekaisuma darbība.
Kakla sāpju ārstēšana otrajā stadijā. Otrajā stadijā, kas izpaužas ar sāpēm, svarīgi samazināt slimības izraisītāju skaitu un aktivitāti. Šajā gadījumā ieteicams izmantot propolisu saturošus preperātus. Propolisam piemīt ļoti spēcīga antibakteriāla iedarbība, kā arī lokālas pretsāpju (anestezējošas) īpašības. Arī šajā sāpju stadijā noder jau iepriekš minētie preperāti ar kliņģerīšu un smiltsērkšķu eļļām, kas pārklāj gļotādā izveidojušās mikročūlas, veicina to dzīšanas procesu, mazina sāpes un spēcina lokālo imunitāti. Šajā posmā slimības uzveikšanai rekomendējamas arī sūkājamās tabletes, kas palīdz novērst kakla iekaisuma simptomus – kakla jutīgumu, sāpes un pietūkumu.
Kakla sāpju ārstēšana trešajā stadijā. Trešajā stadijā rīkles galā novērojams aplikums, tādēļ būtiski ir atbrīvoties no rīkles aplikuma, jo šis aplikums satur ļoti daudz toksīnu, kas ir labvēlīga vide, kurā vairoties slimības izraisītājiem. Pirms ārstēšanas uzsākšanas ieteicams kaklu skalot ar ārstniecības augu novārījumiem (piem. kumelīšu tēju) vai arī ar sālsūdeni. Arī trešajā kakla sāpju stadijā īpaši svarīgi ir uzveikt slimības izraisītāju, tāpēc ārstēšanas process ir līdzīgs kā otrajā stadijā.
Kakla sāpju ārstēšana ceturtajā stadijā. Ceturtā stadija raksturojama arī kā atveseļošanās process, jo šajā slimības posmā sāk veidoties jauna kakla gļotāda. Sasniedzot šo posmu, būtiskākais ir palīdzēt atjaunoties slimības skartajām šūnām. Šajā gadījumā noder smiltsērkšķu eļļu saturoši preparāti, jo tie dziedē gļotādas bojājumus un palīdz šūnām atjaunoties. Turklāt eļļa rada aizsargbarjeru, aizturot jaunas infekcijas pievienošanos.
Parasti kakla sāpju ārstēšanai nav vajadzīgas antibiotikas vai citi spēcīgi medikamenti. Šādus iekasumus var ļoti sekmīgi ārstēt ar dabīgajiem preparātiem. Jau ļoti senos laikos bija pazīstams propoliss , kas ir dabīgs, antibakteriāls līdzeklis. Bites izklāj ar to sava stropa iekšpusi, radot vienu no sterilākajām zināmajām dabīgajām vidēm. Propolisa antibakteriālās īpašības nosaka lielais flavonoīdu saturs, un to bieži sauc par dabas penicilīnu. Pētījumos pierādīts, ka propolisam ir ļoti plašs iedarbības spektrs. Tas ir efektīvs gan pret gram pozitīviem un gram negatīviem mikrobiem (baktērijas), gan sēnītēm, gan arī pret vīrusiem. Turklāt propoliss nenogalina īpašo mutes dobuma mikrofloru, kas bieži ir problēma lietojot dažādus ķīmiskus līdzekļus. Iznīcinot šo mikrofloru, parasti rodas sēnīšu infekcija. Tāpēc kakla sāpju ārstēšanai otrajā, trešajā vai ceturtajā stadijā īpaši būtu ieteicami dabīgie ārstniecības līdzekļi uz propolisa bāzes.
Kakla sāpju ārstēšanā plaši tiek pielietotas eļļas - kliņģerīšu, smiltsērkšķu un bergamotes. Kliņģerīšu eļļai piemīt izteikta pretiekaisuma, nomierinoša un audus mīkstinoša un atjaunojoša darbība. Smiltsērkšķu eļļā esošajām vielām piemīt antibakteriālas un pretiekaisuma īpašības, kā rezultātā mazinās iekaisums un skrāpēšanās sajūta. Bergamotes eļļa nomierina sakairinātu ādu, veicinot brūču sadzīšanu.
Ja bērnam sāpes kaklā kombinējās ar grūtībām elpot, grūtībām norīt vai netipisku siekalošanos, vajadzētu nekavējoties meklēt ārsta palīdzību. Pieaugušajiem ārsta palīdzību vajadzētu meklēt gadījumos, ja ir grūtības elpot, grūtības norīt, grūtības atvērt muti, locītavu sāpes, ausu sāpes, izsitumi, ķermeņa temperatūra augstāka kā 38,5, asinis siekalās, iztilpumi uz kakla un ja sāpes ilgst ilgāk kā vienu nedēļu.
Kakla sāpju ārstēšanai izmantojamas arī tvaika inhalācijas ar priežu pumpuriem, salviju un eikaliptu lapām, asinszāles lakstiem, kumelītes ziediem.
Inhalācijas ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā ārstēt kakla sāpes. Vairāk par inhalācijām lasiet šeit.
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.